Styl etniczny, wywodzi się od greckiego słowa “Ethnos” co znaczy naród, plemię. Nabywaniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach charakteryzujących ludzi różnych kultur zajmuje się etnografia. Niemal od dwustu lat tworzy naukowy zapis egzotyki kryjącej się w tradycjach ludowych, czyli tego co tak naprawdę stanowi esencję “etno” w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy designie.
Być może nie zdajemy sobie sprawy, iż barwne wzornictwo etniczne ma niebywale interesujące podłoże historyczne. W kobiernictwie, korzenie sięgają rozległych przestrzeni Azji Środkowej, gdzie wśród koczowniczych plemion narodził się zwyczaj wiązania wełnianych tkanin.
Synonim domu
Aby zrozumieć dlaczego dywany etniczne zajmują tak ważne miejsce w kulturze narodów Azji Środkowej, należy spojrzeć na nie z perspektywy człowieka, którego dom nie ma fundamentów. Człowieka, który wciąż przenosi się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pastwisk i ziemi pod sezonowe uprawy. Cóż może być dla ludzi prowadzących nomadyczny tryb życia cenniejszego od tkaniny, którą można się okryć by nie dokuczał wiatr, położyć na ziemi by nie doskwierał chłód? Tkaniny wystarczająco miękkiej i lekkiej by spało się wygodnie i aby można było zabrać ją ze sobą w dowolne miejsce? Tkaniny nade wszystko trwałej, aby można było przekazać ją kolejnym pokoleniom?
Żadne kosztowności nie były wędrownemu pasterzowi tak bliskie, żadne inne przedmioty domowego użytku nie podnosiły w równym stopniu komfortu życia całej jego rodziny.
Motywy i barwy
Ręcznie tkane dywany, niezmiennie od setek lat wzbudzają ogromne zainteresowanie. Niczym niemi świadkowie najważniejszych wydarzeń, kobierce stanowiły znakomity materiał do realizowania potrzeb twórczych.
Wełnę nauczono się barwić, używając do tego celu naturalnych substancji roślinnych i mineralnych. Wraz ze znajomością technik barwiarskich, rozwinęła się sztuka zdobienia motywami i symbolami. Początkowo umieszczano bardzo uproszczone, z czasem bardziej precyzyjne postaci zwierząt, roślin, płomieni. Następnie tworzono pełne kompozycje, które nabierały złożonego przekazu.
Powszechnie wierzy się, iż barwy i motywy bezpośrednio dotykają sfery sacrum i profanum. Trudno doszukiwać się w
nich przekazów bezpośrednich, czy całych historii, ale każdy kolor i wzór ma swoje znaczenie.
Najpopularniejsze kolory:
Biały – czystość, dziewictwo
Zielony – życie, odrodzenie, nadzieja, pokój
Niebieski – siła, władza, samotność
Żółty – słońce, radość
Pomarańczowy – pokora, pobożność
Czerwony – piękno, zdrowie, szczęście, wiara, odwaga
Złoty – władza i bogactwo
Czarny – żałoba, rozpad
Brązowy – płodność
Najważniejsze motywy:
Swastyka – pierwotnie przedstawiało słońce jako istotę boską, według najnowszych interpretacji może być to również przedstawienie klucza lecących ptaków;
Drzewo życia – symbol mocy roślin, których korzenie wnikały w świat podziemny, pień istniał w świecie ludzi, a najwyższe gałęzie sięgały do niebios;
Kogut – symbol chroniący przed złym urokiem, głodem;
Bota – symbolizuje płomień, wieczność, nieśmiertelność;
Etno w modzie i we współczesnym wnętrzu
Gdyby jednak przyjrzeć się aktualnym trendom modowym oraz wnętrzarskim okazuje się iż styl „etno” z przytupem powrócił do łask. Wyraźnie zaakcentowane motywy etniczne pojawiają się na wybiegach najznakomitszych projektantów mody. Gustowne ponczo z etnicznym wzornictwem znajdziemy we wszystkich jesiennych kolekcjach ekskluzywnych marek. Na topie wciąż są wzory ludowe, kwiaty, motywy zwierzęce i orientalne. Podobnie jak w kobiernictwie, rzemiosło ma w sobie niezwykłą siłę i energię. Ubrania odzwierciedlają emocje i dodają pozytywnej energii. Dlatego tak chętnie sięgamy dziś po barwne, gustowne, a przede wszystkim unikalne elementy stylizacji.
[envira-gallery id=”5183″]
Fot. Pinterest
W designie zaś, etniczne dodatki szczególnie dobrze wyglądają w skandynawskich wnętrzach. W otoczeniu surowego drewna, cegły, prostych form, wyraźnie wyczuwalny jest ich koczowniczy rodowód.
Orientalny dywan etniczny jest również rodzajem talizmanu. Wciąż potrafi otoczyć mieszkańców przyjazną aurą, zapewnić pozytywny nastrój. Dla najmłodszych z nich będzie doskonałym miejscem zabaw, bardzo dzielnie znoszącym ich psoty, a może i krótką drzemkę.
Jako dodatek wnętrzarski, etniczne kobierce będą stanowić:
- silny akcent (dzikość, geometria, mocne kontrasty)
- ciekawostkę – wyrazisty etniczny dodatek na ścianę lub na podłogę
- miejsce do zabaw dla dzieci – wykonane są z miękkiej wełny najczęściej również na wełnianej osnowie
- ciepłe wykończenie podłogi, które sprawdzi się w sypialni, kuchni i łazience
[envira-gallery id=”4304″]
Fot. Pinterest
Zapraszamy do naszego sklepu online!
Etniczna sesja Julii Pogrebińskiej
Julia Pogrebińska w lutowym wydaniu magazynu „Twój Styl” (02/2015) opowiada o swojej drodze z Kazachstanu na polskie ekrany i sceny. Sesja zdjęciowa towarzysząca wywiadowi prezentuje w całej krasie oryginalną, nieco egzotyczną urodę aktorki. Do scenografii wykorzystane zostały m.in. dywany z naszego Salonu.
Zdjęcia z sesji: Piotr Porebsky
Stylizacja: Karolina Kuklińska,
Scenografia: Anna Tyślerowicz, asystent scenografa: Michał Ruff
Okładka wpisu: fot. Jacek Gąsiorowski, meble: Casa Marvell, dywan: Sarmatia Trading