Nasze wieloletnie doświadczenie w selekcjonowaniu dywanów, ich sprzedaży na polskim rynku, ale przede wszystkim zamiłowanie do tego rzemiosła, sprawiły, że postanowiliśmy napisać ten przewodnik. Jeśli więc chcecie Państwo kupić dywan i naprawdę zaczynacie od zera, w dodatku denerwujecie się tym, przedstawiamy kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, pomogą Państwu poczuć się pewniejszymi i świadomymi klientami.
Cz. 1 Znajdź właściwą firmę
Jeszcze dekadę temu dywany można było kupić w salonach z pokryciami podłogowymi i w galeriach. Obecnie dostępne są w większości sklepów meblarskich a nawet budowlanych. Zalew rynku syntetycznymi, słabej jakości dywanami, przy jednoczesnej olbrzymiej ich dostępności i różnorodności cenowej może spowodować zamęt w głowie a nawet zniechęcenie u osób poszukujących dywanu dobrej jakości.
A prawda jest taka, że duży sklep, nastawiony na sprzedaż szerokiej gamy produktów wnętrzarskich, nie będzie sprzedawał dywanów dobrej klasy. Są one bowiem towarem wymagającym od sprzedawcy dużej wiedzy i indywidualnej selekcji na stokach importerów.
Jeśli więc poszukujecie Państwo dywanów wysokiej jakości, o wspaniałych kolorach i charakterze, znajdziecie je w kilku miejscach:
- Salony z dywanami – są to wyspecjalizowane sklepy, sprzedające głównie dywany ręcznie tkane. W ofercie posiadają tradycyjne, orientalne tkaniny, jak i te nowoczesne, a nawet designerskie. Sprzedawcy w takich miejscach są przeważnie wyspecjalizowani w temacie, nie raz cechuje ich prawdziwa pasja do pięknych przedmiotów, sztuki i kobiernictwa. Proponujemy unikać salonów z dywanami, które prowadzą marketing w stylu “zamknięcie salonu”, “totalna wyprzedaż” “zniżki -70%”. Jest to popularny, ale niestety tani chwyt reklamowy. Na potrzebę takiego cyklicznego “zamknięcia salonu” sprowadzane są dywany niższej jakości, wyprzedawane są tkaniny wadliwe, czasem zalegające wiele lat na stokach. Salon z dywanami, który posiada w kolekcji szlachetne, wysokiej jakości kobierce może oczywiście organizować wyprzedaże np. przy zmianie kolekcji, czy sezonowe, niemniej w takim przypadku przeceny nie są tak spektakularne. Wysokiej jakości dywany po prostu trzymają cenę.
- Galerie z antykami – czasem można natknąć się na prawdziwe skarby w niektórych antykwariatach. Zdarza się, że sprzedawcy nie są nawet świadomi ich wartości i cena zakupu może być nie lada okazją. Niemniej, aby rozpoznać wysokiej jakości dywan, trzeba posiąść wiedzę, umieć “odkryć” dywan, zdawać sobie sprawę, że po wyczyszczeniu i lekkiej konserwacji zabłyśnie na nowo niczym klejnot.
- Sklepy internetowe – niestety nawet dla wprawnego oka, zakup dywanu przez internet będzie ruletką. Zdjęcia oglądane na monitorze komputera, tabletu czy nawet smartfona, nigdy nie oddadzą rzeczywistości. W wielu sklepach są robione pod kątem ukazania zalet i piękna dywanu. Często poddawane obróbce graficznej, aby podkreślić ich kolory.
Cdn.